Trendlerin değişmesiyle birlikte evlilik hazırlığı içerisinde olan gelin adaylarının da kendileri için özel olan düğün günlerinde de farklı alternatif arayışları devam ediyor. Özellikle son dönemlerde gelinler gelinlik giymeye doyamıyor, bir düğünde 3 farklı gelinlik giyiyor. Bir gelinin ortalama gelinlik harcaması ise 6-7 bin TL’yi buluyor.

Evlenecek çiftlerle, düğün sektöründeki firmaları buluşturan Düğün.com’un kurucusu ve CEO’su Emek Kırbıyık, düğünlerin her devirde statü göstergesi olduğunu belirterek, “Günümüzde de gelinler, düğünlerinde birden fazla gelinlik giyerek bunu ortaya koyabiliyor. Özellikle son yıllarda ünlü ve sosyal medya fenomenlerinin düğünlerinde gördüğümüz birden fazla gelinlik giyme alışkanlığının, gelin adaylarımıza da yansıdığına tanık oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Düğün.com’un 1300 gelin ile yaptığı araştırmaya göre, gelinlerin dörtte üçü gelinliğini satın alırken, dörtte biri kiralıyor. Gelinlerin yarısı gelinlikçilerin hazır modelleri arasından gelinliğini seçerken, yarısı da özel olarak diktiriyor.

Gelinlerin, düğün günü gelinliğe ek olarak evden çıkış, after party gibi yeni gelinlik seçeneklerine yöneldiğini belirten Kırbıyık, “Yaptığımız araştırmalara göre, gelinler düğünlerine 6-7 ay kala gelinlik araştırmalarına başlıyor, düğüne 3-4 ay kala da gelinliklerini satın alıyor. Her 2-3 gelinden biri, düğününde birden fazla gelinlik giyiyor. Gelin adaylarının gelinliklere olan bu ilgisine, gelinlik firmalarımız da ikili-üçlü gelinlik kampanyaları yaparak karşılık veriyor. Gelinlerin gelinlik harcamaları yaklaşık 6-7 bin TL arasında.” dedi.

Düğün sürecinde iş sadece gelinlikle de bitmiyor. İsteme-söz sürecinden başlayıp, düğün gününe kadar bir gelinin giyebileceği elbiseleri sıraladığımızda karşımıza şu seçenekler çıkıyor:

Kız isteme/Söz elbisesi

Nişan elbisesi

Kına elbisesi/bindallı/kaftan

Bekarlığa veda elbisesi

Bridal shower elbisesi

Gelinlik teslim parti elbisesi

Bride sabahlığı

Fotoğraf çekimi için elbise / Save the date elbisesi

Evden çıkış elbisesi

Gelinlik

After party elbisesi