Unutulmaz bir balayı için öneriler
Unutulmaz bir balayı için öneriler
Unutulmaz bir balayı için öneriler
2019’da balayına çıkmayı planlayan çiftlere farklı zevklere göre farklı rota trendleri 4 ana konsept altında toplandı. Gurme, Macera, Romantik ve Cruise konseptindeki balayıtercihleri birbirinden cazip seçeneklerle sunuluyorGurmeler için balayı seçenekleriBalayında lezzet dozu yüksek, damak tadı açısından unutulmaz bir seyahat isteyenlere SeturSelect, güzel sanatları, her köşesine orta çağ sinmiş mimarisi, olağanüstü coğrafyası ve enfes yemekleriyle öne çıkan İtalya’nın Toskana bölgesini öneriyor. Toskana, üzüm bağlarında keyifle dolaşmak ve çevre köylerdeki lezzetleri de tatmak isteyenler tarafından özellikle bahar ve yaz aylarında tercih ediliyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren mimarisi ve doğal güzellikleriyle güneybatı Fransa’nın cazibe merkezi haline gelen Bordeauxise bir diğer alternatif. Bölge gurme restoranları ve üzüm bağları ile meşhur, ayrıca istiridye çiftlikleri de mutlaka ziyaret edilmeli. Kişiye özel deneyim ve macera seyahati öncüsü SeturSelect’in gurme balayı için sunduğu bir diğer seçenek ise orta çağ masallarının geçtiği yerlerden birisi izlenimi veren Fransa’nın Alsas bölgesi. Alsas sokakları, evleri ve çiçekleri ile büyük bir görsel şölen sunarken, yeşilin her tonuna ev sahipliği yapan bağlarında yetişen beyaz üzümleriyle ve 170 kilometre uzunluğundaki bağ yolu ile ünlü. Sadeliği ve yoğunluğu nedeniyle uzmanların ‘köylü türü’ olarak adlandırdığı mutfağı ile Portekiz, gurme balayıseçenekleri arasında ayrı bir yere sahip. Özellikle etleri ve balıkları ile öne çıkan Portekiz mutfağı, yerel şeflerin egzotik dokunuşları ile başka hiçbir yerde bulunmayan lezzetler sunuyor.
Macera severler için balayı rotalarıBalayında macera yaşamak isteyenler için SeturSelect pek çok seçenek sunuyor. Afrika’nın dünyaya açılan kapısı Kenya aynı zamanda kıtanın en güvenli ülkelerinden biri. Akla ilk olarak safari turları ile gelen ülkenin derin denizlerinde scuba dalışları düzenleniyor ve Masai Mara bölgesinde balon safarisi yapılıyor. Balayında macera yaşamayı ve Afrika’da büyük göçü izlemek isteyen çiftler safari kamplarına da katılabilirler. Dünyadaki safarinin de başkenti konumunda olan Tanzanya’nın Kilimanjaro bölgesi, özellikle tırmanma sporlarına meraklı maceraperestlerin de odağında yer alıyor. Yaklaşık 6000 metrelik yüksekliği ile zorlu bir mücadele alanı sunan Kilimanjaro Dağı, balayı için farklı bir rota sunuyor.
Balayı zaten unutulmazdır ama balayında güney yarım kürenin buzullarla kaplı kıtası Antarktika’da kıtanın yerlisi penguenlerle birlikte olmak gerçekten de unutulmaz bir macera olur. Yeryüzünde üzerinde hiçbir ülkenin olmadığı tek kıta olan ve %98’i buz tabakası ile kaplı yüzeyinde birçok hayvan türüne ev sahipliği yapan Antarktika SeturSelect’in bir başka balayı rotası olarak maceraperestleri bekliyor.
Romantikler tropik adalara…Balayı romantik olmalıdır diye düşünenler için SeturSelect tropik adaları öneriyor. Hint Okyanusu’nun 1192 adadan oluşan devleti Maldivler, adeta özel olarak kurulmuş hissi veren ada-otelleri ve Hint mutfağı etkisindeki lezzetleriyle en popüler rotalardan biri.Tayland’ın doğu sahilinde ‘cennet adası’ olarak anılan Koh Samui, kumlu sahilleri, mercan resifleri, Hindistan cevizi ağaçları ve keşfedilmeyi bekleyen bakir koyları ile olağanüstü bir balayı rotası. Tayland’ın meşhur gece hayatının hüküm sürdüğü bu ada eğlence yaşamıyla da öne çıkıyor.Hint Okyanusu’unda yer alan bir diğer adalar ülkesi Seyşeller, tabiatını koruma ve sürdürülebilir turizm anlayışı ile fark yaratan bir bölge. Daha az fakat daha seçkin bir kitleyi ağırlayan otelleri, deniz ürünleri ağırlıklı leziz restoranları ve popüler gece kulüpleri ile tercih ediliyor. Freddie Mercury’nin doğum yeri Stone Town’un da bulunduğu Zanzibar, Tanzanya’ya bağlı Unguja Adası, Pembe Adası ve pek çok küçük adacıktan oluşan özerk bir bölge. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapması sebebiyle tarihi açıdan da zengin olan bölgenin doğal güzellikleri ve yaban hayatı da balayısırasında keşfedilmeye değer. Afrika’dan dışındaki bir seçenek ise Hint Okyanusu’nun güneybatısında volkanik faaliyetler sonucu oluşmuş ada/ülke Mauritius. Harikulade doğası ve olağanüstü denizi ile tropik bir cennet olan Mauritius dalış, hiking, at binme ve kuş gözlemciliği yapabilme olanağı sunarken balayına çıkan çiftlere eğlenceli bir gece hayatı ve leziz restoranlarda yerel yemekler de vadediyor.
Gemi konforunu tercih eden deniz tutkunları için balayında Cruise rotalarıBalayında her gün başka bir limanda uyanarak bambaşka limanları keşfetmek isteyenler ise SeturSelect’in cruise rotalarından birini seçebilirler. Antarktika da dahil olmak üzere 6 kıtada 300’ü aşkın limana sefer yapan Regent Seven Seas, 6 yıldızlı gemileri ile lüks bir yolculuk vadediyor. Romantizm ve heyecanın birleştiği ultra lüks seyahatler gerçekleştiren Silversea, daha az yolcu, daha çok serbest alan ve özel servis konseptiyle tasarlandı. Eğlenceleri, spor alanları ve spa merkezi ile birçok kez ödül kazanan geminin okyanus manzaralı suitleri de balayı için ideal seçenekler arasında. Limitli yolcu sayısı, konforlu kabinleri ve olağanüstü dekorasyonu ile yolcularına unutulmaz bir seyahat vadeden Compagnie du Ponant gemileri İtalyan ve Fransız mimarisi karışımı harikulade atmosferiyle adeta özel yat havası veriyorlar. Destinasyon öncelikli gezi programlarının öncülüğünü yapan Oceania Cruises, sağladığı lüks otel konforu, usta şeflerin mutfağından çıkan geniş menü seçenekleri, yüzme havuzları ve özel mahzeniyle ‘denizlerdeki tatil kulübü’ olarak da adlandırılıyor ve balayı için ideal bir seçenek sunuyor.
Kişiye özel balayı tasarımıSetur’un kişiye özel deneyim ve macera seyahatleri sunmak üzere hayata geçirdiği markası SeturSelect, 2019 yılının balayı trendlerini yukarıdaki dört ana konsept altında topladı. Balayında damak tadını ihmal etmek istemeyenler için Gurme, hem balayı hem macera isteyenlere yönelik Macera, tropik adalarda Romantik ve bir gemi yolculuğunun konforunda Cruise rotaları ile 4 farklı balayı konseptinden birini seçip, sizin için en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş tatilinizin keyfini çıkartabilirsiniz. Size özel balayı tasarımı için www.seturselect.com’dan bilgi alabilirsiniz.
SETUR HAKKINDA1965 yılında Koç Holding şirketlerinden biri olarak kurulan Setur, turizm alanında yurt içi ve yurt dışına dönük tur operatörlüğü ile otel satışı, IATA uçak bileti satışı, vize hizmetleri, kongre ve seminer organizasyonları ve yurt dışı eğitim başlıklarında hizmetler sunuyor. 2001 yılında Türkiye’nin en büyük online kurumsal seyahat portalı BookinTurkey.com’u bünyesine alan Setur, 2017 yılında bu platformu Seturbiz.com ismiyle yenileyerek dijital alanda da önemli bir atılım gerçekleştirdi. Setur’un 50 yılı aşkın sektör tecrübesi ve üstün hizmet kalitesiyle, kişiye özel deneyim ve macera seyahatleri sunmak üzere hayata geçirdiği markası SeturSelect, müşterilerine unutulmaz tatil deneyimleri sağlıyor.
Duty Free işletmeciliğinde Türkiye’nin en köklü ve en yaygın markası olan Setur Duty Free, tüm yurda yayılan havalimanları, kara sınır kapıları ve deniz limanlarında yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda, 21 bölge 50 mağazasıyla gümrüksüz satış mağazaları işletmeciliği yapmaya devam ediyor.1990 yılında kurulan Setair filosunda ise 14 yolcu kapasiteli 2 adet ultra uzun menzilli 2017 Model Falcon 8X ve 2015 Model Falcon 7X tipi jet, 9 yolcu kapasiteli 2 adet çift motorlu Leonardo (Agusta Westland) AW139 tipi helikopter ve 1 adet 8 yolcu kapasiteli Cessna Grand Caravan C208 tipi deniz uçağı bulunuyor.