Bir ev mutfağından lezzet ve sunum önerileri SIR
Bir ev mutfağından lezzet ve sunum önerileri SIR
Bir ev mutfağından lezzet ve sunum önerileri SIR
Bir ev mutfağından lezzet ve sunum önerileri SIR

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan Bedriye Renda Medina’nın yeni yemek kitabı SIR, her evde uygulanabilecek geleneksel ve modern lezzetleri, özenle hazırlanmış tarifleri, biriktirdiklerini samimiyetle paylaşan bir mutfaktan, yalın ve şık sunum önerileriyle bir araya getiriyor.

Her gün mutfakta pişenler, o an akla gelen çözümler, ani misafirler için elde ne varsa onlarla yaratılan lezzetler, aile büyüklerinden aktarılmış formüller, arkadaşlardan alınıp değiştirilen, zenginleştirilen tarifsiz tarifler. Moda peşinde koşmayan, alabildiğine samimi, yüz güldüren damak şenlikleri. SIR, işte bu kaynaklardan derlenen sade ve değerli tarifleri bir araya getiriyor. “Evler için bizim evin mutfağı” fikriyle, özenle hazırlanan SIR, şimdiye kadar sadece bizim olan “sır”lar, artık lezzet meraklılarının, onu evine kabul eden her mutfak erbabının dostu olsun istiyor.

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan SIR, küçük ikramlardan salatalara, çorbalardan ana yemeklere ve tatlılara 140 tarifin yanı sıra pek çok sunum önerisine de yer veriyor. Medina’nın tarifleri kitapta, Müjde Mısırlı Zoto’nun tasarlayıp ürettiğiMujDesign markalı el yapımı porselen ve seramiklerle sunuluyor. Kitabın fotoğrafları Derya Turgut’un,grafik tasarımı Yılmaz Aysan’ın imzasını taşıyor.

2000’li yılların başında yayımlanan, türünün öncüsü niteliğindeki iki kitaplık Remix serisinin ortak yazarı olan Bedriye Renda Medina,3. yemek kitabı SIR için, “İşe evde başlayıp, evde bitirmek ve her gün yediklerimize yeni “sır”lar katmak niyetiyle yolla çıktım.Sade, yalın, net tatlar üzerine eklenebilecek yaratıcı, lezzetli ve estetik dokunuşlar… SIR’ı hazırlarken kafamdaki tanım buydu.” diyor.

Mutfakla ilişkisinin gerçek bir hobiye dönüştüğü 2000’li yılların başında, bir arkadaşıyla birlikte yayımladığı ve uzun süre çok satanlar listesinde kalan; türünün öncüsü niteliğindeki iki kitaplık Remix serisi deneyimini yaşamaktan oldukça memnun kaldığını ifade eden yazar, SIR kitabının doğuşunu yıllardır biriktirdiği, kayıtlara geçirmek istediği, aile, eş ve dost tariflerinin bir araya gelmesi olarak açıklıyor.

Müjde Mısırlı Zoto’nun porselen ve seramiklerden, Derya Turgut’un fotoğraf çekiminden, Yılmaz Aysan’ın kitap tasarımından sorumlu olduğu kitap, uzun yıllara dayanan profesyonel hayat deneyimleri, verimli ve keyifli bir proje sürecinin tatmin edici bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Biriktirdiklerini samimiyetle paylaşan bir mutfaktan, özenle hazırlanmış tarifleri, yalın ve şık sunum önerileriyle, her evde uygulanabilecek geleneksel ve modern lezzetleri bir araya getiren “SIR” okuyucularıyla buluşmak üzere raflarda yerini aldı.

Bedriye Renda Medina

Ankara doğumlu Bedriye Renda Medina1983 yılındaAnkara Tevfik Fikret Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1988 yılında ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde eğitimini tamamladı. Y&R Reklamevi’nde başlayan iletişim sektöründeki serüveni, JWT ve 2001 yılında kurduğu Paralel Tasarım’da devam etti. Otuz yıl boyunca iletişim sektörünün farklı alanlarında faaliyet gösterdi. Kurumsal iletişim üzerinde uzmanlaştı ve birçok kurumsal yayının hazırlık aşamalarını yürüttü. Kişisel hobisi olan mutfağa olan ilgisi, Remix serisinin ortak yazarı olmasıyla yemek kitaplarına yöneldi. Sır, üçüncü yemek kitabı.

Müjde Mısırlı Zoto

1999 yılında İstanbul Üniversitesi Psikolojik DanışmanlıkBölümü’nden mezun oldu. Ardından 5 yıl boyunca IPI’da (İstanbul Psikodrama Enstitüsü) Psikodrama Terapistlik eğitimi aldı. 15 yılı aşkındır perakende, yeme-içme, gastronomi ve turizm alanında faliyet gösteren markalara İletişim Danışmanlık hizmeti vermektedir. Seramik ve porselen dünyasına 4 yıl önce adım atan Müjde Mısırlı Zoto, İstanbul Ahırkapı’daki atölyesinde “Muj Design” markasıyla tasarım ve üretim yapmaktadır. İşleri yurtiçi ve yurtdışında farklı tasarım mağazalarında yer almaktadır.

Yılmaz Aysan

Çalışmalarını İstanbul’da sürdüren bir sanatçı, grafik tasarımcı ve araştırmacıdır. 1998’den bu yana, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde grafik tasarım dersleri vermektedir. Yemek kitabı tasarımlarınaRemix II ile başladı (2005). Daha sonra Gönül Paksoy için; “Yemek İçin Tasarımlar II” (2006), “Yenilebilir Boncuklar” (2010 Gourmand World Cookbook Awards, En Yenilikçi Yemek Kitabı ödülü), “Çiçek Yemek” (2011 Gourmand World Cookbook Awards, Profesyoneller için En İyi Tasarım Yemek Kitabı ve En iyi Fotoğraflı Yemek Kitabı ödülleri), “Türk Yemekleri” (2017), “Atıksız Mutfak” (2017) kitaplarının tasarımlarını yaptı. Zeynep Keyman (Lokum İstanbul) için “Lokum” kitabını tasarladı. (2011 Grafikerler Meslek Kuruluşu Yılın Kitabı Ödülü). Sunset Grill&Bar menülerinden oluşan“Sunset Grill&Bar Cookbook” kitabını hazırladı.

Derya Turgut

Gastronomi eğitimi aldı ve yemek fotoğrafçılığına yöneldi. Profesyonel çalışmalarında temel olarak yemek, sofra ve yemeği yaratanlara odaklandı. Gezi fotoğrafları birçok ulusal ve uluslararası dergide yayımlandı. Gücünü doğal ışıktan alan temiz ve yalın çizgilerle tanımlanan tarzını, günlük hayatın ayrıntılarındaki güzellikleri rafine bir şekilde göz önüne sererek geliştirdi. Türkiye’deki birçok restoran ve mekânı fotoğrafladı. Condé Nast Traveller, Vogue, Gambero Rosso, Simple Things, FoodPrint, Home Art, All Décor gibi dergilerin yanında, yerli ve yabancı yemek kitapları için fotoğraf çekimleri yapıyor.